JEL AKÜ NEDİR? Yorum Yap

Jel Akü Nedir?

Artan teknolojik gelişmeler sayesinde eskiden kullanılmakta olan kurşun asit aküleri yerini jel aküye bırakmıştır. Kuru akü sınıfında yer alan jel akünün içerisinde sıvı değil, jel kıvamında elektrolit bulunur. Akünün içerisindeki jel kıvamı sülfürik asit ve isli silika nın homojen olarak karıştırılmasıyla elde edilir. Jel aküler yüksek sıcaklığa ve titreşime karşı dayanıklı olması sayesinde denizcilik, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında çoğunlukla tercih edilir.

Jel aküyü diğer akü türlerinden ayıran en önemli özelliği derin deşarj imkanı sunmasıdır. Derin deşarj ise akü tamamen deşarj olduktan sonra tekrardan şarj edildiğinde bünyesindeki kimyasal yapının hiçbir zarar görmemesi olarak nitelendirilir. Bu sayede her şarj edişten sonra diğer akülerin aksine jel akünün kullanım ömrü kısalmaz ve verimliliği de düşmez.

Jel akü
Jel akü

Jel Akülerin Kullanım Kapasitesi Nedir?

Diğer akü türlerine kıyaslandığında jel aküler oldukça yüksek kullanım kapasitesine sahiptir. 100 amperlik bir sulu akünün kullanım kapasitesi %50 seviyesindeyken aynı amper deki jel akünün kullanım kapasitesi %80 seviyesine kadar çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir