FENTEK Mühendislik Ltd.şti.Güneş Enerjisi Sistemleri

termik güneş enerjisi , güneş enerjisi sıcak su , güneş enerjisi ile ısıtma , otel sıcak su

GÜNEŞTEN ELEKTRİK ( PV ) SİSTEMLERİ

GÜNEŞTEN SICAK SU SİSTEMLERİ ( TERMİK GES )

FENTEK Mühendislik Ltd.Şti. Güneş Enerjisi Sistemleri

ANA SAYFA

 
 
Bireysel Uygulamalar  
Kurumsal Uygulamalar  
 

Güneş Enerjisi

 

Kullanım Yerleri

 
Güneşten Elektrik ( PV )  
PV Yıllık Verim              
Güneş Pili ( Solar Cell )  
Güneş Enerjisi Aküleri   
Tarimsal Sulama   

Sıcak Su Sistemleri

 

Isıtmaya Destek Sistemi

 

Solar Kontrol Cihazı

 

Havuz Isıtma

 

Paket Sıcak Su Sistemi

 

Otel Sıcak Su Sistemleri

 

Villa Sıcak Su Sistemi

 

Fabrika Sıcak Su Sistemi

 

Selektif Kollektör

 

Enerji Verimliliği

 

Yerden Isıtma ve Güneş

 

Teklif Talep Formu

 

Sıcak Su Sistem Fiyatları

 

Aksesuarlar

 

Montaj/Kullanım Klavuzu

 

Hizmet Standartlarımız

 

E-Bröşürler(PDF)

 

Yeni Ürünlerimiz

 

Hizmetlerimiz

 

Hakkımızda

 

Diğer Sitelerimiz

 

Referanslar

 

Sık Sorulan Sorular

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çözüm Ortaklarımız

 

 Güneş enerjisi sıcak su elde etme , güneş enerjisi elektrik elde etme sistemleri , güneş enerjisi ile havuz ısıtma , güneş enerjisi ile ev ısıtma , güneş enerjisi ile ısıtmaya destek , ısı pompası ve güneş enerjisi hibrid sistemleri  ,Merkezi vakum süpürge, karbon ısıtma filmi , parke altı ısıtma , kış bahçesi ısıtma , cami ısıtma , ayna ısıtma , buğu önleme ,Zeminden/tabandan Isıtma, Duvardan Isıtma, Tavandan Isıtma, Yerden Soğutma, Duvardan Soğutma, Tavandan Soğutma, Yerden ısıtma-soğutma, fan-coil cihazları (yer,duvar,gömme duvar,gizli tavan, 4 yana üflemeli,tavan  ve hava kanallı tipleri ) ile akuple çalışan ,komple ısı pompası çözümleri sunuyoruz. Havadan suya , sudan suya yada topraktan suya ısı pompası müşavirlik , enerji verimliliği çalışması ve taahhüdü ana faaliyet konularımızdır.

  .. Sektörde 24 Yıllık Tecrübe ve Güven...

Güneş Enerjisi Isıtma ve Sıcak Su Teknolojileri.........

Güneş Enerjisi sistemleri neler yapabiliyoruz ? Güneş enerjisi toplayıcıları ile sıcak su elde etme yanında , ısıtmaya destek , havuz ısıtma ve ısı pompası + güneş enerjisi toplayıcılı hibrid sistemler kuruyoruz....

Yerden Isıtmada Güneş Enerjisi Kullanımı

Güneş enerjisi panelleri ile ısıtmaya destek için :

- Uygulama yapılacak binanın sulu borulu yerden ısıtmalı olması gereklidir. Yapılan yerden ısıtma sistemi düşük sıcaklık beslemesine göre dizayn edilmiş olmalıdır. Yani besleme suyu sıcaklığı 35-40 C olarak seçilmiş ve boru miktarı buna göre hesaplanmış olmalıdır.

- Termik panel destekli ısıtma için binanın inşaat aşamasında olması gereklidir. Bütün altyapı kaba inşaatda yapılmalıdır. Bitmiş kullanılan binada bu sistemleri uygulamak çok zor ve zahmetlidir. Konerji Mühendsilik olarak sadece inşaat aşamasında olan binalara bu uygulamaları yapıyoruz.

- Güneş enerjisi panellerinden alınacak enerji hiçbir zaman tam ısıtmaya yetmeyecektir. Ek bir ısıtıcı da sisteme adapte edilmelidir.

- Yapılan sistemler tam otomatik olmalı ve insana bağımlı çalışmamalıdır.

 
DRAIN SERPANTİN kollektörler ile yerden - zeminden ısıtma sistemine ısıtma desteği verilebilir. Hiçbir güneş enerjisi paneli yada sistemi tek başına kışın ısıtma sistemini 24 saat besleyemez , muhakkak ek bir ısıtma yada enerji kaynağı ilave edilir.

DRAIN SERPANTİN GÜNEŞ KOLLEKTÖRLERİ

Drain serpantin kollektörler yatık yada dik olarak monte edilebilir. Drain kollektörler birçok projede , proje şartlarına uygun olarak monte edilebilir.

Yatık kullanılması durumunda özellikle düz çatılarda görüntü kirliliği ortadan kalkabilir.

Kiremit çatılarda özel çatı ayakları ile çatıya düz monte edilebilir.

 Güneş enerjisi : dünyamız için bitmeyen bir enerji kaynağıdır. Güneşin enerjisini doğru yöntemlerle kullandığımızda çok ekonomik olarak ısıtma yapabiliriz. Güneş enerjisi ile ısıtmada yararlanabilmek için bazı şartların sağlanmış olması gereklidir.

YERDEN ISITMADA GÜNEŞ ENERJİSİ , yerden ısıtma ile güneş enerjisi , güneşle ısıtma , güneşle yerden ısıtma

 Termik Güneş Enerjisi ile ısıtma desteği için bina içi ısıtma sisteminin iyi dizayn edilmiş yerden ısıtma olması gereklidir.

 Yerden ısıtma sistemi düşük sıcaklıkla dizayn edildiğinde termik güneş enerjisi ile belirli oranda desteklenebilir.

 Termik güneş enerjisi ile tamamen ek destek almadan bir mekanı ısıtmak depolama sorunları nedeniyle nerdeyse imkansızdır.

 KONERJİ Müh.projenize uygun kollektör tipini ve kollektör yüzeyini bilgisayar programı aracılığı ile doğru olarak hesaplamaktadır.

 KONERJİ Müh.Ltd.Şti.proje bazlı olarak güneş enerjisi ile ısıtma hesaplama ve uygulaması gerçekleştirmektedir.

 Binalarımızın ısıtılmasında harcadığımız enerji binamızdan dışarıya kaçan enerjinin toplamıdır. Binamızın yalıtımı ne kadar iyiyse dışarıya kaçan enerji o kadar azalacak , sonuçta harcayacağımız enerjide o kadar azalacaktır.

 Binalarda harcanan enerjide bina içi ısıtma sisteminin de önemi büyüktür. Radyatörler yapıları gereği yüksek sıcaklıkta su sirkulasyonu isterler. Genellikle radyatörlerin dizaynı 90-70 C yada 60-50 C olarak yapılır. Ayrıca radyatörler tavandan aşağı doğru ısıtmaya çalışır. Yani evinizin önce tavanı ısınır sonra yaşadığımız bölge ısınır. Bu arada enerjinin büyük bölümü dışarı ısı farkı dolayısıyla kaçar.

Sistem Gerekli Su Sıcaklığı Güneş Enerjisi Kullanımı
Yerden Isıtma ( DIN normlarında) 40/35 C Uygundur
Radyatör/Fan Coil 90/70 C veya 60/50 C Uygun değildir

 Güneş enerjisi kollektörleri yaz mevsiminde 100 C ve üzerine kadar suyu ısıtırlar fakat ısıtma kışın gereklidir. Kış mevsiminde güneş kollektörleri kalitesine bağlı olarak 45-50 C .ye kadar ısıtırlar. Bu durumda radyatörle ısınan binalarda güneş enerjisinden yararlanma şansı kalmıyor.

 Yerden ısıtmada uygun dizayn ile 35-40 C su sıcaklığı ile ısıtma imkanı vardır fakat radyatörlü sistemlerde bu imkansızdır.

 

  TERMİK GÜNEŞ ENERJİSİ İLE YERDEN ISITMA

güneş enerjisi destekli ısıtma , güneş enerjisi ile yerden ısıtma , güneş destekli ısıtma , güneşle ısıtma , güneşle ev ısıtma , döşemeden ısıtma ısı kaynağı , ucuz ısıtma , çevreci ısıtma

  TERMİK GÜNEŞ ENERJİSİ İLE YERDEN ISITMA UYGULAMA ŞEMATİK RESMİ

YERDEN ISITMA İLE TERMİK GÜNEŞ ENERJİSİ ISITMA , ısıtma için güneş enerjisi , güneşle ısıtma diyagramı , güneşle ısıtmanın şematik resmi , ucuz ısıtma

Güneş Enerjisi desteği ile Yerden Isıtma Sistem Dizaynı

ISI POMPASI İLE ISITMA ve SERİNLETME İÇİN KURULMUŞ MAKİNA DAİRESİ

ISI POMPASI İLE ISITMA , ISI POMPASI İLE SERİNLETME MAKİNA DAİRESİ

yerden ısıtma , ısı pompası ve güneş enerjisi ile bina ısıtma şematik resmi , selektif panel ile yerden ısıtma , seçici yüzeyli paneller ve yerden ısıtma ile bina ısıtma , hibrid ısıtma teknikleri , solar enerji izmir , güneş enerjisi ile ısıtma izmir , yerden ısıtma izmir , borulu ısıtma ve güneş

1.ALTERNATİF : Güneş enerjisi , yerden ısıtma ve ısı pompası ile bina ısıtma sistemi kurulması:

 • İlk kurulum bedeli yüksektir. Bina ısı ihtiyacına göre kapasite ve mühendislik hesabı yapılarak maliyetler hesaplanır. Ilıman bölgeler için yapılan yatırım 2-3 yılda amorti edilir. Karasal iklimler için yatırım değeri daha yüksek olacağından rantabl olmayabilir.
 • Sistem yerden ısıtma ile mükemmel çalışır fakat yerden ısıtmada besleme suyu sıcaklığı 35-40 C olarak dizayn edilmelidir.
 • Radyatörlü yada fan coilli sistemlerle kullanıldığında güneş enerjisinin ısıtmaya katkısı yok denecek kadar az olur.
 • Güneş enerjisi ile ısıtma ihtiyacının tamamının karşılanması nerdeyse imkansızdır , mukakkak ek bir ısıtıcı olmalıdır.( Yanda ısı pompası +güneş enerjisi ile çok ekonomik bir sistemin şematik resmi görülmektedir.
 • İşletme maliyeti son derece düşüktür.

...............................................................................................................................................

güneşle ısıtmaya uygun kollektörler , 12 ay enerji toplayabilen drain kollektörler ile verimli sistemler kurmak mümkündür. Güneş enerjisi ile radyatör sistemlerini tavsiye etmiyoruz. Kış mevsiminde termik paneller 35-45 C arasında bir sıcak su üretirler . Eğer radyatörler düşük sıcaklığa göre dizayn edilmişse bir miktar katkı sağlarlar .

2.ALTERNATİF : Güneş enerjisi , yerden ısıtma ve kombi , kazan  ile bina ısıtma sistemi kurulması:

 • İlk kurulum bedeli daha düşüktür fakat işletme masrafları daha yüksektir.

 • Sistem yerden ısıtma ile mükemmel çalışır fakat yerden ısıtmada besleme suyu sıcaklığı 35-40 C olarak dizayn edilmelidir.

 • Radyatörlü yada fan coilli sistemlerle kullanıldığında güneş enerjisinin ısıtmaya katkısı yok denecek kadar az olur.

 • Bina ısı ihtiyacına göre kapasite ve mühendislik hesabı yapılarak maliyetler hesaplanır. Ilıman bölgeler için yapılan yatırım 2-3 yılda amorti edilir. Karasal iklimler için yatırım değeri daha yüksek olacağından rantabl olmayabilir.

...............................................................................................................................................

Güneş Enerjisi İle Isıtma Desteği Kurulumu için gerekli malzemeler ve özellikleri

selektif yüzeyli prizmatik camlı drain kollektörler , yerden ısıtma desteğine uygun selektif kollektör , ısıtmaya destek için güneş enerjisi , yerden ısıtma ile güneş enerjisi , termik paneller , güneş toplayıcı , termik selektif panel , güneş enerjisi izmir

 

Selektif yüzeyli prizmatik camlı güneş enerjisi toplayıcısı:

 • KONERJİ Müh.Ltd.Şti. tarafından ısıtma sistemlerinin desteğinde kullanılan enerji toplayıcılarının toplam verimleri % 78.dir.

 • Kollektörlerimiz seçici(selektif) yüzeylidir.

 • Prizmatik camlıdır, hem emiş yüzeyi artırılmış hemde çok daha dayanıklı bir üst kaplama elde edilmiştir.

 • Kollektörlerimiz ultrasonik kaynak tekniği ile imal edilmektedir.
 • Solar Keymark Belgesine sahiptir , yani Avrupa Birliği standartlarında imal edilmektedir.
 • DRAIN SERPANTIN toplayıcılar kendi katogerisinde DÜNYA.nın en yüksek verimli 2.kollektörüdür.
 • Montaj ve kullanım şartlarına uyulduğunda ekonomik ömürleri 40 yıl olarak ölçülmüştür.
 • Dünyanın 60 ülkesinde güvenle kullanılmaktadır.

 

   

güneş enerjisi ile ısıtma sistemi için boyler

Çift Serpantinli Hızlı Boyler :

Güneş enerjisi sistemi ile hem ısıtmaya destek hemde sıcak su kullanımı gerekiyorsa çift serpantinli boyler kullanılır.

 

 • Çift serpantin ile birden fazla kaynak kullanabilme imkanı

 • Emaye kaplama ile hijyenik sıcak su elde edilir.

 • Anod çubuğu ile korozyon oluşması önlenir.

 • Isı pompası , kalorifer kazanı , kombi ile birlikte enerjinin depolanması amacıyla kullanılır.

 • Çok uzun ömürlü bir sistemdir.

 • Yıpratıcı , aşındırıcı sularda kullanılacaksa tortu tutucu ile tedbir alınmalıdır.

 • 160 lt ile 2000 litre arasında kapasite aralığı

 • Seri ve paralel bağlama ile kapasite arttırmak imkanı vardır.

   

Kapalı Genleşme Tankı

Güneş enerjisi devresinin oksijen alışverişini keserek sistemin ömrünün uzun olmasını sağlar.

KONERJİ Müh.tafaından yapılan güneş enerjisi sistemlerinin tamamı kapalı devre çalışır. Buda sistemin ömrünüz uzaması ve sorun olmaması demektir.

   
güneş enerjisi bağlantı kiti Bağlantı ve Emniyet Kiti
 • Otomatik hava tahliye cihazı
 • Emniyet ventili
 • Besleme hattı emniyet ventili
 • Manuel hava tahliye cihazı
   
enerji bağlantısı çatı kiti Enerji Toplayıcı için çatı kiti

Termik güneş panellerinin kiremit çatıya yada düz zemine güvenle montajını sağlarlar.

   
güneş enerjisi pompa kiti Güneş enerjisi pompa kiti

Üzerinde debi göstergesi bulunan , sistemin debisinin ayarlanmasına imkan sağlayan bir montaj kitidir.

Opsiyonel bir kitdir. Belirli kapasitelere kadar hazır olarak sunulur. Büyük kapasitelerde hazır kit bulunmaz.

   

güneş kontrol paneli , termik güneş enerjisi için kontrol paneli , güneş enerjisi termostatı

 

Güneş Kontrol Paneli

Güneş enerjisi sisteminin sürekli olarak ölçümlemesini yaparak , seçilmiş senaryoya göre çalışmasını sağlar.

 Güneş enerjisi ile ısıtmaya destekde yukarda ki malzemelere ek olarak ikinci ısıtıcılar kullanılır. Bu ısıtıcılar elektrikli kombi , elektrikli rezistans , elektrikli rezistanslı boyler , ısı pompası , her türlü kombi ve kazan olabilir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Selektif Yüzeyli Toplayıcılar      Isıtma Desteği İçin :    Ultrasonik Kaynaklı Yüksek Verimli kollektörler

selektif-seçici yüzey ile enerji toplama

 Metal üzerine sürülen siyah boya %95 ışık emiciliğine sahipken aynı verimi ısı kayıpları için söylenemez.    Metal üzerine siyah boya kaplanmış malzemelerin ısı kaybı %50 ile %95 arasında değişmektedir. Özel olarak geliştirilen Siyah Krom kaplamalı malzemenin ısı kaybı yaklaşık olarak %15 ile %1 arasında değişmektedir. Son zamanlarda Titanyum-Oksit veya Seramik-Metalik (CERMET) kaplama yöntemi ile geliştirilen özel emici yüzeylerde bu kayıp %0,5 ile %0,2 mertebelerine gerilemiştir

 Özel kimyasal kaplı (TitanyumOksit veya Seramik-Metalik) Bakır ısı soğurucu ile bakır taşıyıcı boruların kaynatılmasında ise genellikle Ultrasonik veya Lazer kaynak metodu kullanılır. Bu yöntemlerden Ultrasonik kaynak metodu kullanılırken Isı soğurucu yüzey kaynak şeridi bölgesinde kazındığı için ısı soğurma özelliği bu bölgede yok olur. Ayrıca Lazer kaynaklı kollektör üretiminde Robot teknolojisi kullanıldığı için kaynak hatası hem minimumdur hem de sı iletimi güçlüdür. Özel kaplamadan dolayı ısının yine %95’i soğurulurken özel kaplama sayesinde yüzeyden ısı kaybı %2 lere düşmektedir

...............................................................................................................................................

Isıtma ve Sıcak su için : Hijyenik (Hızlı) Serpantinli Boylerler                                 

hijyenik boyler

 Emaye boylerler , hijyenik ve uzun ömürlüdürler. Bu nedenle, güneş enerjisi sistemlerinde emaye boylerler tercih edilmektedir.
 Paslanmaz boylerler, hijyenik ve uzun ömürlüdürler. Ancak, üretim maliyetleri çok yüksektir. Bu nedenle çok tercih edilmemektedirler
 Güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan boylerleri, korozyona karşı korumak için magnezyum anod çubuğu kullanılmaktadır. Magnezyum anod çubuğu, sistemde oluşan statik yükü üzerine çekmektedir. Böylece magnezyum anod çubuğu statik yükü üzerine çekerek harcanırken, boyler gövdesi korozyona karşı korunur.

 Dik serpantinli boyler ve akümülasyon tanklarında ise dış yüzey kaplaması elektrostatik toz boyalı sac veya vinleks kullanılmaktadır.
 Büyük boyuttaki boylerlerde özel alüminyum kaplama kılıflar kullanılmaktadır. Bu kaplamalar boyler yerine konulduktan sonra yapılmaktadır

Isı Pompası ile Güneş Enerjisi Hibrid Sistemler                               Isınmanın En Ekonomik Yolu

 Birçok Güneş Kollektörünün biraraya getirilerek, bir apartmandaki tüm dairelerin sıcak su ihtiyacının sağlanması, sürekli sıcak su harcayan sanayi tesislerin otellerin, seraların vs. ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş tek bir merkezden kumanda edilen sistemlerdir. 50-60 derece sıcak su ihtiyacı olan her tesiste kullanılabilir . Sistemin yetersiz kaldığı durumlarda yine doğal enerjiyi kullanan ısı pompalarımız devreye girmektedir.

 Güneş enerjisi destekli ısı pompası sistemlerimiz sıcak su eldesi yanında bina ısıtılmasında da kullanılır.

 Özellikle 35 C besleme sıcaklığına göre dizayn edilmiş yerden ısıtma sistemlerinde mükemmel sonuçlar vermektedir.

 

 İştigal konularımızda mühendislik , danışmanlık , malzeme satış ve taahhüt işlerini ticari kazançlarını gözönünde bulundurarak gerçekleştirir. 24 yıllık tecrübemizle,  Türkiye ve Avrupadaki en eski yerden ısıtma firmalarından birisi olduğumuzun bilinci ve getirdiği sorumlulukların farkında olarak hizmet veriyoruz. Öncelikli hedefimiz iştigal konularımızda Standartların oluşturulmasını sağlamaktır. Firmamızda mühendislik hesaplamaları yapılmadan taahhüt hizmeti verilmemektedir. Firmamızdan teklif alabilmek için bina projesinin ve proje ayrıntılarının mail yoluyla tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir. Mevcut bir keşif özetiniz varsa sadece malzeme için Satış Departmanımızla görüşünüz .

KURULUŞ 1998

KONERJİ Mühendislik Isı Sistemleri Ltd.Şti.

Tel : 0 232 458 32 52 ( Pbx )       Faks : 0 232 458 32 54

Çalışma Saatleri: Hafta İçi 09.0 -17.30 Cumartesi : 09.00-13.00

Bilgi ve belgeler firmamıza ve çözüm ortaklarımıza ait olup izinsiz kullanılamaz.

 

www.gunesenerjisi.com

1998-2018 Tüm hakları saklıdır.

>Solar Sıvı ( Antifirizli Sıvı ) >Su Kaçaklarını Önleme Sıvısı >Termik Sıvı ( Antikorozif )