post-title 3 KwP İzmirde çatı tipi Lisanssız GES santrali https://www.gunesenerjisi.com/wp-content/uploads/2013-12-05-15.08.29_1_large.jpg 2019-02-21 12:15:40 yes no Gönderen: Kategoriler: Faydalı Bilgileri

3 KwP İzmirde çatı tipi Lisanssız GES santrali

3 KwP İzmirde çatı tipi Lisanssız GES santrali

İzmir.de 3 KWp çatı tipi elektrik santralı kurulumu ; on grid yani şebekeye bağlı sistem.

Öncelikle kurulacak sistem için kurulumu yapacak olan firmayla ön görüşme ve uygunluk onayı alınmalıdır. Ön görüşme ve yerinde keşif sonrası dağıtım şirketine başvuru yapılarak çağrı mektubu alınır. Çağrı mektubu sisteminizin evinize kurulumuna onay veya onaylamama şeklinde yanıt verecektir.

Sistemin kurulum onayı sonrası projelendirme yapılır. Projelendirme yetkili firmalarca yapılır . Proje sonrası sistem kurulumu yapılır. Kurulum sonrası ilgili dağıtım firmasınca iş ; yerinde inceleme ile onaylanır ve sözleşme yapılır.

Sözleşme sonrası sistem devreye alınır . Sistemin kurulabilmesi için ön şartlar vardır. Bunlar :

  1. Sistem sadece çatıya veya bina yüzeyine kurulabilir , bahçeye vb gibi dış alanlara kurulum yapılamaz.
  2. Ana amaç öz tüketimdir. Üretilen fazla elektrik ilgili dağıtım şirketine mahsuplaşma yolu ile satılabilir fakat bu durumda dağıtım bedeli alınmaktadır.
  3. Sistem gücü evinizdeki faturada yazan bağlantı gücünüzü aşamaz. Örneğin bağlantı gücünüz 3 Kw ise buraya maksimum 3 Kwp solar santral kurabilirsiniz.
  4. Tek hat ve statik proje için proje mühendislerine proje ödemesi yapılmaktadır.
  5. Görüntü için ilgili belediyeden görüş alınmalıdır.

3 kwp solar santral için 270 / 280 Wp 12 adet panel kullanılması uygundur. Böyle bir sistem İzmir.de yıllık 4600 Kwh elektrik enerjisi üretecektir.12 adet panel için güneye bakan yaklaşık 20 – 24 m2 gölgelenmeyen alana ihtiyaç vardır.

Şebekeye bağlı lisanssız Çatı tipi GES santrali için yasal izinler alınmadan herhangi bir işlem yapılamaz. Sistemde çift taraflı sayaç kullanılmaktadır.