post-title Güneş Enerjisi ile ısıtma https://www.gunesenerjisi.com/wp-content/uploads/en-tit-scheme2.jpg 2019-02-26 09:47:04 yes no Gönderen: Kategoriler: Faydalı Bilgileri

Güneş Enerjisi ile ısıtma

Güneş Enerjisi ile ısıtma

Güneş enerjisi ile bir evi ısıtmak mümkün mü ?

Bu hem mümkün hemde mümkün değildir. Güneş enerjisi ile ev ısıtma tek başına mümkün değildir ancak sisteme destek olabilir . Bu destekte güneş ışınımına , kollektör kalite-sayısına , binanın ısıtma sistemine ve binanın ısı kaybına bağlıdır.

Isıtma kışın yani güneş ışınımının az olduğu zamanlarda gerekir. Kışın m2ye düşen ışınım miktarı daha azdır. Bu nedenle ısıtmayı tamamlayabilmek için çok daha fazla ısıtıcı yüzeye gereksinim vardır. Termik kollektörler seçici yüzeyli ve prizmatik camlı olmalıdır. Olabildiğince en yüksek verimlere sahip kollektörler kullanılmalıdır.

Bina içi ısıtma sistemi düşük sıcaklıkla ısıtmayı sağlayabilen yerden ısıtma olmalıdır. Radyatörlü sistemle de bu mümkün mü diye sorularla sürekli karşılaşıyoruz fakat radyatörlü sistemde sirkülasyon suyu sıcaklığı daha yüksek gerektiğinden verimli çalışamaz. Bu nedenle 1.şart bina içi ısıtma sistemi yerden ısıtma olmalıdır.

Güneş enerjisinden elde edilen enerji ışınım ve panel kalitesine bağlıdır. Işınım azaldığında alınan enerjide azalacaktır. Bulutlu havalarda ve geceleri enerji üretimi olmayacaktır . Bu nedenle sistemin 2.bir ısı kaynağı ile beslenmesi şattır.

Isıtma sistemini desteklemek amacı ile kurulan termik panellerdeki enerji ışınımın fazla olduğu yaz mevsiminde kullanılamayacaktır. Bu durumda sistem kaynama yapacak ve problem yaratacaktır. Yazın panellerin üzeri uygun bir örtü ile kapatılmalıdır.

Sistem kapalı devre çalıştığından her yıl bakımı ve periyodik kontrolü yapılmalıdır.

Sistem kurulum maliyeti kullanılan selektif panel sayısına göre değişiklik gösterir. Sistemde ayrıca iyi bir solar kontrol paneli , akümülasyon tankı vb. ek ürünler gerekir.

Ek ısıtıcı olarak elektrikli ısıtıcılar , doğalgaz veya ısı pompası kullanılabilir.