standard-title On Grid Proje / Sistem Süreci

On Grid Proje / Sistem Süreci

Firmamız 10 Kwp kapasiteye kadar olan on grid yani şebekeye bağlı sistemlerin kurulumunu gerçekleştirmektedir. Çatı tipi şebekeye bağlı lisanssız kurulumlar daki maksimum kapasite 10 Kwp.dir. Bu kapasitedeki kurulumlar her bina için verilmez, bunun bazı sınırlamaları vardır. Bu sınırlamalar :

çatı üzerinde elektrik üretip satmak

Çatı GES sisteminin kurulacağı adresteki trafonun uygunluğu ( Bu uygunluk TEDAŞ sitesinden kontrol edilir. 3 Kwp.ye kadar olan sistemlerde bu şart aranmaz)

Kurulu gücünüz sözleşme gücünüzü aşamaz. Bu güç faturalarda sözleşme gücü olarak yer alır. Sizin sözleşme gücünüz 3 Kw ise buraya maksimum 3 Kwp.lik bir güneş enerjisi santrali kurabilirsiniz.

Çatı kurulumlarında evinizin sadece çatısını veya yüzeyini kullanabilirsiniz. Bahçe vb. gibi alanlara kuruluma izin verilmez.

Çatı tipi GES santralinde amaç kendi öz tüketiminiz olan elektriği sağlamaktır. Üretilen fazla elektrik mahsuplaşma yolu ile dağıtım şirketinin iletim hattına verilir.

Kurulum yapılacak bölgedeki trafonun % 50.sine kadar toplam GES santrali kurulabilir. Bu demektir ki bir süre sonra trafo kapasitesinden dolay isteseniz de % 50 şartından dolayı GES santrali kuramazsınız. Yani bir bölgedeki bütün haneler sözleşme gücü kadar GES santrali kurmak isterse ancak bunun yarı kapasitesine kurulum yapılabilir.

Sistemi kurulumu için öncelikle çağrı mektubu alınmalıdır. Çağrı mektubu bölgenizdeki dağıtım şirketi koordinatörlüğünden alınabilir. Çağrı mektubu sonrası proje onayı ve bağlantı anlaşması yapılır. Bağlantı anlaşması sonrası GES santrali kurulumu yapılır. Geçici kabul sonrası kullanım anlaşması yapılır.

Bu süreç yaklaşık 3 aydır.

Çatı GES santrallerinde çift taraflı sayaç kullanılır. Projelendirme elektrik mühendisince elektrik projesi ve inşaat mühendisince statik proje olarak yaptırılır.

Sistemi kurabilmeniz için güncel yönetmelikleri kontrol etmelisiniz. Burada ön bilgilendirme yapılmıştır.